Kolka, będąca skurczem jelit, występuje bardzo często u małych dzieci. Jest to zaburzenie pojawiające się od trzeciego tygodnia do 6 miesiąca życia maluszka. Jego przyczyny nie zostały dokładnie określone, jednak za jeden z powodów uznaje się fakt, iż układ pokarmowy u niemowlaka nie jest tak dobrze wykształcony. Drugą przyczyną może być nadmierna ilość połykanego przez dziecko powietrza podczas karmienia piersią. Kolkę mogą również powodować inne czynniki, np. nieodpowiednia dieta matki czy palenie przez nią papierosów.
Jak pomóc naszemu dziecku w przypadku wystąpienia kolki?
Jeśli nasza pociecha boryka się z kolką, ból może złagodzić delikatny masaż małego brzuszka (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) bądź plecków dziecka (po ułożeniu niemowlaka na brzuszku). Dobrze zadziała także ogrzanie brzuszka poprzez termofor z ciepłą wodą czy ciepłą mokrą pieluszkę lub kąpiel w zagrzanej wodzie. W razie kolki powinniśmy przytulać nasze dziecko i próbować je uspokoić.
Co możemy podać maluszkowi na kolkę?
W tym przypadku sprawdzi się herbatka z kopru włoskiego, która pozwala pozbyć się gazów zgromadzonych w jelitach. Możemy również podać naszemu dziecku kropelki na kolkę, które zawierają laktazę i żywe kultury bakterii (jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem).