Większość świeżo upieczonych mam chce karmić swoje dziecko piersią. Wynika to z przekonania o dobroczynnym wpływie matczynnego mleka na zdrowie dziecka. Pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości związanych z karmieniem piersią. Co warto wiedzieć jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie?
Karmienie piersią co warto wiedzieć: kiedy pierwsze karmienie?
Specjaliści zalecają, aby pierwsze karmienie mało miejsce jak najszybciej po pojawieniu się dziecka na świecie. Przyjmuje się, że optymalny czas to nie później niż dwie godziny po porodzie. Jednocześnie nie należy dziecka aby popędzać ani tym bardziej wymuszać na nim jedzenia. Jeśli mama nie może poradzić sobie z przystawieniem dziecka do piersi, powinien pomóc jej personel.
Karmienie piersią co warto wiedzieć: jak często należy karmić dziecko?
Noworodki należy karmić na żądanie, co oznacza, że dziecko przystawia się do piersi tak często, jak samo tego potrzebuje. W pierwszej dobie życia maluch może być ospały, co skutkuje tym, że niekoniecznie domaga się jedzenia. Jest zmęczony porodem, a w jego żołądku nadal mogą znajdować się wody płodowe. W drugiej dobie życia sytuacja znacząco się zmienia. Dziecko może jeść niemalże cały czas. Nie należy się jednak przejmować – jest to absolutnie normalne. Przez kolejne dni stabilizuje się częstotliwość karmienia. Przyjmuje się, że w ciągu doby należy karmić dziecko od ośmiu do nawet dwunastu razy w ciągu doby, z czego przynajmniej dwa karmienia powinny przypadać na noc.
Karmienie piersią co warto wiedzieć: jak długo można karmić piersią?
Do szóstego miesiąca życia można opierać się wyłącznie na karmieniu piersią. Matczyne mleko przez ten okres zaspokaja w pełni zapotrzebowanie dziecięcego organizmu na składniki odżywcze. Po tym czasie należy zacząć rozszerzać dietę dziecka o kolejne produkty. Coraz więcej mam decyduje się na karmienie piersią nawet do momentu, kiedy dziecko ukończy drugi rok życia.
Karmienie piersią korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie dziecka, ale również więź między nim a matką.