Wilczy apetyt w ciąży, czy to mit?

Na samym początku trwania ciąży kobiety raczej nie skarżą się na zwiększony apetyt. Wynika to z faktu, iż jednymi z objawów ciąży są mdłości oraz wymioty. Około trzeciego trymestru jednak zdarza się, że przyszłe mamy odczuwają silne łaknienie.

Dlaczego ciężarne kobiety mogą odczuwać silny głód, szczególnie na konkretne produkty?

Takie silne łaknienie jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze. Rosnący płód upomina się w ten sposób o potrzebne mu związki.

Czy przyszła matka powinna „jeść za dwoje”?

Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Zbyt duża ilość spożywanego jedzenia i brak kontroli nad dostarczanym organizmowi kaloriami może spowodować gwałtowne przybranie na wadze. Tak zdobyte kilogramy będzie dużo ciężej zrzucić po porodzie. Poza tym, nadwaga jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do otyłości.

Czy możliwe jest, aby kobieta nie odczuwała zwiększonego apetytu w ciąży?

Oczywiście, że tak! Powodem tego może być fakt, iż rosnące w brzuchu dziecko naciska na żołądek. Następną przyczyną braku apetytu jest stres towarzyszący ciąży, a również działaniem progesteronu. Jest to hormon ciążowy, który także spowalnia działanie układu pokarmowego i zatrzymuje wodę w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *