Butelka dla dziecka, jaką wybrać?

Rodzaje butelek

Butelki dla dziecka występują w różnych rodzajach, ważne jest, aby typ butelki był dostosowany do wieku dziecka.

  • Butelka antykolkowa-uniemożliwia dostanie się powietrza wraz z pokarmem do ust dziecka, więc powstrzymuje przed wywołaniem kolki u dziecka
  • Butelka treningowa- dla dziecka, które uczy się utrzymać samodzielnie butelkę
  • Butelka niekapek- stworzona dla dziecka, które tez jest w etapie samodzielnej nauki picia

Duża czy mała?

Na początku butelka o najmniejszej objętości jest wystarczająca, jednak z czasem, gdy apetyt dziecka rośnie, objętość butelki powinna rosnąć razem z nim.Dla rodzica także ważne jest, aby butelka była dopasowana do dłoni przy karmieniu mniejszego dziecka.

Objętość butelki do wieku dziecka:

  • 80-125 ml (do 4 miesiąca życia)
  • 200-250 (od 4 do 12 miesiąca życia)
  • 250-320 (od 8 miesiąca życia)

Szklana czy plastikowa?

Ważne, by tworzywo, z jakiego jest, wykonana butelka spełniało wymagania bezpieczeństwa. Szklane butelki są bezpieczne, trwałe i higieniczne, lecz są ciężkie i śliskie, wiec trudno się je trzyma w raczkach malucha. Jeśli chodzi, o butelki plastikowe nie zawierają one substancji szkodliwych, są lekkie i dłużej utrzymują ciepło, lecz przebarwiają się i mętnieją w wysokiej temperaturze.

Jaki smoczek do butelki?

   Do każdej butelki najistotniejszą rzeczą jest odpowiednio dobrany smoczek. Należy zwrócić uwagę na jego kształt, funkcjonowanie oraz materiał, z jakiego jest wykonany. Smoczek lateksowy jest miękki, ale mniej trwały natomiast smoczek wykonany z silikonu jest twardszy i trwalszy.
Warto dokupić także szczoteczki do czyszczenia butelek i smoczków, by zachować odpowiednią higienę i chronić przed zmatowieniem butelki. Przyda się, także suszarka na butelki, która chroni przed rozwijaniem się baterii. Na spacerek lub podróż idealnie przyda się etui termiczne na butelki, które utrzymuje prawidłową temperaturę mleka przez długi czas. Ważne jest dbanie o czystość butelek i akcesorii. Butelki najlepiej myć od razu po użyciu, lecz jeśli nie mamy akurat takiej możliwości, należy wypłukać ją przynajmniej w samej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *