Jak zapewnić sobie matowe wykończenie makijażu i przeciwdziałać efektowi świecenia?

Kobiety, które mają cerę mieszaną i tłustą borykają się z przetłuszczaniem się skóry w ciągu dnia. Na skórze pojawia się wyraźny blask, co niestety wiąże się też często ze spływaniem wcześniej nałożonych produktów kosmetycznych. Jak zapewnić sobie matowe wykończenie makijażu i przeciwdziałać efektowi świecenia?

Jak przeciwdziałać nadprodukcji sebum? 

Przede wszystkim kluczem do walki z nadprodukcją sebum jest właściwa pielęgnacja skóry. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że na nadmierne wydzielanie łoju wpływ ma także nieprawidłowa dieta. Należy ograniczyć ilość spożywania tłuszczów nasyconych i spożywać jak najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuste mięso trzeba zamienić na ryby morskie. Każdy posiłek powinien zawierać 75% warzyw. Trzeba ograniczyć też spożywanie węglowodanów, zwłaszcza prostych, bo ich nadmierne spożycie także wpływa na kondycję skóry, zaburza gospodarkę hormonalną, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum i powstawania zaskórników. Ważne jest też picie odpowiedniej ilości płynów, a dokładnie wody i soków tłoczonych na zimno. Jeżeli chodzi o pielęgnację, to trzeba oczyszczać skórę regularnie i stosować płyn micelarny. Ponadto warto wykonywać też maseczki do twarzy na bazie zielonej glinki czy też węgla aktywnego, gdyż niwelują zaskórniki, ale i ograniczają produkcję sebum.     

Jaki powinien być podkład do cery mieszanej i tłustej? 

Oczywiście nawet gdy bardzo się staracie, to gdy Wasza skóra z natury jest mieszana, to i tak pojawia się świecenie w strefie T. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Podkład w pudrze do cery mieszanej i tłustej bardzo dobrze się sprawdzi. Istotne znaczenie ma to, by podkład nie był oleisty. Produkt powinien być lekki oraz matujący, a przy tym kryjący. Powinien dostosowywać się do skóry. Ważnym składnikiem takiego produktu są polimery, które pochłaniają nadmiar sebum, a ponadto witamina A i witamina E, które wzmacniają płaszcz hydrolipidowy. Skład może być uzupełniony o olejki eteryczne i proteiny roślinne. Istotne znaczenie dla skóry ma także ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, dlatego warto wybrać podkład z filtrem SPF 20.           

Sposoby na utrzymanie matowego wykończenia makijażu na dłużej  

Aby utrzymać matowy efekt makijażu na dłużej, warto wybierać produkty, które zostały przetestowane przez wiele użytkowniczek. Oczywiście skóra skórze nierówna i na to jak szybko skóra świeci się po wykonaniu makijażu wpływa wiele czynników. Generalnie jednak istotne znaczenie ma właściwa dieta, ograniczenie stresu, nawadnianie się w ciągu dnia oraz stosowanie bibułek matujących. Gdy w strefie T pojawi się widoczny blask, wtedy można przyłożyć produkt do skóry, by pochłonął nadmiar sebum. Takie bibułki nie niszczą makijażu i nie trzeba dokładać kolejnych warstw. Jeśli już poprawiać makijaż, to stosując puder, który nie zatyka porów taki jak mineralny czy też ryżowy. Można też sięgnąć po utrwalacz do makijażu, który także może pomóc przedłużyć trwałość make upu. Nałożenie pudru przed aplikacją podkładu jest kolejnym sposobem na utrzymanie efektu na dłużej. Sposobem na matowy makijaż jest także baking, który często używany jest choćby przez Kim Kardashian. Polega na obsypaniu strefy te dużą ilością transparentnego pudru. Takie wykończenie sprawia, że świecenie nie pojawi się przez dłuższy czas. Jednocześnie nie pozostawia się efektu mąki na twarzy. Nadmiar kosmetyku strzepuje się po kilku minutach puchatym pędzlem.         

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *